ADRESES SEZONA 2

8. septembrī LTV1 ēterā atgriežas raidījums par arhitektūru un pilsētvidi Adreses. Katrā sērijā raidījuma autors Mārtiņš Ķibilds ar kādu paša izvēlētu ceļabiedru dodas uz divām adresēm – diviem arhitektūras objektiem – un tos salīdzina. Secinājums visbiežāk ir, ka viena adrese ir laba, bet otra – ne.

Bet kā tās var salīdzināt? Pilnvērtīga arhitektūra nav tikai mājas sienas un jumts, tas ir arī pilnvērtīgs visu mājai nepieciešamo funkciju plānojums, tā ir mājas atbilstība vietai, kur tā iecelta (tieši tāpat, kā vietas atbilstība mājai), un tā ir arī mājas vieta mūsos – kā mēs šo māju uztveram un lietojam. Šie kritēriji ir vienlīdz svarīgi jebkuram arhitektūras darinājumam – vai tā būtu milzīga, nacionāli nozīmīga sabiedriska ēka vai mazmazītiņa dārza būdiņa.

Jau pagājušā gada rudenī Adreses guva lielu popularitāti un skatītāju atsaucību ar savu neparasto, cilvēcīgo skatu uz procesiem mūslaiku Latvijas arhitektūrā un pilsētvidē. Adrešu ekspedīcijas ļauj skatītājiem arhitektūru ieraudzīt citām acīm – pamanīt citkārt neredzamo, saprast pirms tam nesaprasto un aizdomāties par vides veidošanas nozīmi mūsu dzīvēs.

Šā rudens sērijās skatītājus gaida vizuāli krāšņi stāsti par tādām nozīmīgām adresēm kā Liepājas Lielais dzintars, Rīgas Lielie kapi, Bauskas pils, Dzintaru koncertzāle, Mežaparka lielā estrāde, Jūrmalas dzelzceļa stacijas, Spīķeru promenāde, Slīteres dabas takas, Pāvilostas jaunā un vecā arhitektūra u.c. Netrūks arī pārsteidzošu jaunatklājumu – iespēja ielūkoties leģendārajos Rīgas ūdenstorņos, kāda miljonāra lauku īpašumā pie Ventas, jaunuzceltā ekstravagantā katoļu dievnamā Salaspilī, vecā Rēzeknes sinagogā un Mārtiņa Sirmā mīļākajā lauku estrādē.

Adreses sadarbībā ar LTV producē studija VFS Films (raidījumi Te!, Ziemeļu puse, Ciemos, KaralisTE u.c.) un autors Mārtiņš Ķibilds. Adreses ir vienīgais mediju projekts Latvijā, kas jebkad ticis godalgots Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā – šopavasar starptautiska žūrija to atzina par vienu no 8 labākajiem aizvadītā gada darbiem Latvijas arhitektūrā.

LTV1 ēterā Adreses būs, sākot no 8. septembra, ik ceturtdienu 19.30 ar atkārtojumu sestdienās 13.30. Visas sērijas pilnā garumā būs redzamas arī Adrešu Facebook lapā facebook.com/LTVadreses un sabiedrisko mediju vietnē replay.lv. Papildu stāsti – autora Instagram kontā instagram.com/martinskibilds.EPIZDODES

Adreses ep12 Nojaukt vai saglabāt?

2016. gada rudens sezonas noslēdzošā sērija. Kādas turīgas ģimenes villa Mežaparkā un viesnīca "Latvija".

Adreses ep11 Starp bailēm un muļķību

Kā uzbūvēt jauno zem vecā? Divi ekstrēmi. Latvijas Nacionālā mākslas muzejs un studentu korporācijas Lettgallia ēka.

Adreses ep10 Labāk skaisti meli?

Pirmais Rīgas debesskrāpis Dannenšterna nams pret vareno Bauskas pili.

Adreses ep9 Mājas vai dzintari?

Spožākie dzintari mūslaiku koncertzāļu projektu plejādē – Liepājas Lielais dzintars un Jūrmalas Dzintaru koncertzāle.

Adreses ep8 Svešie nāk

Pāvilosta un Pierīgas Piņķi. Divas adreses, ko pēdējos gados apsēduši "svešie" jaunienācēji.

Adreses ep7 Divas Rīgas vienā krastā

Daugavas krasts no Spīķeriem līdz Ķengaragam. No zemes un no ūdens. Tie tad arī ir tie divi stāsti. Pārsteidzoši atšķirīgi.

Adreses ep6 Dieva vārdā

Vai Dievs var pamest vietu, kas tapusi Dieva godāšanai? Divas adreses – Rīgas Lielie kapi un Rēzeknes Zaļā sinagoga.

Adreses ep5 Latviešu dziedāšanas arhitektūra

Dziesmusvētku arhitektūra. Dikļu Neikenkalna dabas koncertzāle un Mežaparka Lielā estrāde.

Adreses ep4 Atdzīvināt dinozauru

Ko darīt Aldara alus brūzī, kad ārvalstu investors alus ražošanu pārcēlis uz citām zemēm? Ko darīt Rīgas jūgendstila lepnumā – skaistajos ūdenstorņos?

Adreses ep3 Šķūnis un pils

Vienā maisā - dievnams un miljonāra lauku māja. Kā tās var salīdzināt? Un kāds tām sakars ar šķūņiem?

ADRESES Ep2 Pasaules valdnieka cirstās takas

Slīteres mūžamežu dabas takas un vecās Jūrmalas jaunie dzelzceļa peroni. Kas tiem kopīgs?

ADRESES Ep1 Kad mazāk ir vairāk

Pirmās Adreses liek svaru kausos šķietami nesalīdzināmas ēkas – Birkerta Latvijas Nacionālo bibliotēku un Modra Ģelža vasarnīcu Pabažos.