Atslēgas ep16 4. maijs. Gads līdz.

1990. gada 4. maijs. Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pagrieza varenāko mūslaiku vēstures atslēgu. Jau pēc gada Latvija kļuva patiesi brīva. Bet kādas durvis bija jāatslēdz pirms 4.maija, lai sapnis taptu par īstenību?Epizodes

Atslēgas ep29 Laivu vīru varoņstāsts

Otrā pasaules kara pēdējais gads. Pāri jūrai, caur tumsu un nāves briesmām glābjas bēgļu pārpilnas laivas. Kurzemes laivu vīri – Latvijas varoņu stāsts.

Atslēgas ep28 Holokausts. Kolektīvā amnēzija.

Holokausts Latvijā. Vēsturnieki to sauc par lielāko noziegumu mūslaiku Latvijas vēsturē. Bet kas bija noziedznieki? Tikai svešie?

Atslēgas ep27 Atslēga Latvijas atpalicībai

1959. gada vasara. Hruščova atkusnis latviešiem pārvēršas neizbrienamā stagnācijas šļurā. Vai varēja būt savādāk – kā Igaunijā un Lietuvā?

Atslēgas ep26 Klintons Rīgā

1994. gada 6. jūlijs. Mazā Rīga uz vienu dienu sajūtas kā pasaules naba. Ciemos – pats Amerikas prezidents!

Atslēgas ep25 Pieci (?) prezidenti

Atjaunotās Latvijas pieci Valsts prezidenti. Tautas kalpi vai tomēr nepanesamā amata vergi? Līderi vai apsmiekla objekti?

Atslēgas ep24 Padomju Dziesmu svētki. Nesalauzti.

Dziesmu svētki Padomju Latvijā – tradīcija, kas cēlusies uz latviešu tautas pašnoteikšanās spārniem, bija spiesta izdzīvot zem brutālas varas, kas tomēr dziesmu nesalauza.

Atslēgas ep23 Nacisti nomaina komunistus

1941. gada jūnijs. Padomju okupantus nomaina nacisti. Naivie latvieši cer uz atbrīvošanu, bet no vilka nagiem iekrīt klēpī lācim.

Atslēgas ep22 Padomju zagļu un slepkavu okupācija

1940. gada jūnijs. Prātam neaptverams stāsts par pieciem laupīšanas viļņiem viena gada laikā. Šodien to sauc par Baigo gadu.

Atslēgas ep21 Ideoloģiju karš kapos

1929. gada jūnijs. Teroristu sprādziens Rīgas Meža kapos. Ideoloģiju karš 600 metru garā kapu alejā nerimst 60 gadus.

Atslēgas ep20 Jūnija plēnums – Atmodas atslēga

1988. gada jūnijs. Vai Latvijas radošo savienību plēnums bija sākums Atmodai? Nē. Tas bija garants Atmodas turpināšanai.

Atslēgas ep19 Roņu salas kašķis

1919. gads. Jaunās baltiešu valstis vēl karo par brīvību, bet jau sāk dalīt robežas. Kāpēc Roņu sala tiek igauņiem?

Atslēgas ep18 Pelavu prezidenta stāsts

1934. gada 15. maija apvērsums. Vēsturisks pagrieziens, par ko vēl šodien šķēpus lauž – vai tas bija sākums valsts uzplaukumam vai bojāejai?

Atslēgas ep17 Čekas maisi. Patiesības ilūzija

1991. gads. Neatkarīgā Latvija slēdz padomju spiegu perēkli VDK un pārņem slepeno aģentu kartotēku – sola noskaidrot patiesību un nodibināt taisnīgumu.

Atslēgas ep16 4. maijs. Gads līdz.

1990. gada 4. maijs. Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pagrieza varenāko mūslaiku vēstures atslēgu. Jau pēc gada Latvija kļuva patiesi brīva.…

Atslēgas ep15 Ļeņina Mākslas dienas

LPSR Mākslas dienas tika dibinātas par godu Ļeņina dzimšanas dienai kā tautas ideoloģiskās apstrādes ierocis. Bet pārvērtās par tautas ieroci padomju ideoloģijas drupināšanai.

Atslēgas ep14 Demokrātijas ugunskristības

Tikko brīvību izcīnījušās valsts jaunizceptie politiķi varas cīņās bija ne mazāk kareivīgi kā karā un jau toreiz lietoja apšaubāmus paņēmienus.

Atslēgas ep13 Astronomiskā rusifikācija

Padomju ēras norietā latviešu bija vairs tikai knapi puse no Latvijas iedzīvotājiem. Galvenie iemesli tik vardarbīgām pārmaiņām bija masīvā militarizācija un industrializācija.

Atslēgas ep12 Universitātes miljonu mantojums

Mecenāts Kristaps Morbergs nomira 1928. gadā, visu savu miljonus vērto mantu novēlējis Latvijas Universitātei.

Atslēgas ep11 Privatizācija

1991. gada martā neatkarīgā Latvija, vēl nemaz nebūdama neatkarīga, sāka mokpilnu reformu ceļu arī ar valsts un pašvaldību uzņēmumu privatizāciju.

Atslēgas ep10 Neizvestie

Šoreiz Atslēgās - ne tikai par izsūtītajiem. Arī par glābējiem.

Atslēgas ep9 Kāpēc 16. marts?

Kas ir noticis 16. martā? Kas ir šīs dienas varoņi? Un vai tiešām šī diena ir jāsvin?

Atslēgas ep8 Latvijas lata mūžs

Lata mūžs ir gaužām īss – 18 gadi pirmās neatkarības laikā un 20 gadi mūsdienās.

Atslēgas ep7 Hruščova atkusnis – cilvēcības maska

Staļina nāve 1953. gada 5. martā. Sākās asiņaina varas pārdale un pirmā personības kulta kritika. Kāds labums no tā mums, latviešiem?

Atslēgas ep6 Perestroika. Beigu sākums.

1987. gada februārī Gorbačovs brauca uz Rīgu. Kas noticis vietās, kuras viņš apmeklēja? Kas noticis ar cilvēkiem, ko satika?

Atslēgas ep5 Brīvības cīņas - laimīga nejaušība?

1919. gads. Latvijā trīs valdības, igauņi iet uz Rīgu un lietuvieši - uz Daugavpili. Asiņains haoss! Kā bija iespējams, ka Latvija top brīva?

Atslēgas ep4 Olimpiskā atgriešanās

1992. gada ziemas olimpiskās spēles Albervilā. Neatkarīgā Latvija atgriežas olimpiskajā pasaulē. Kā tas bija iespējams tikai pusgadu pēc valsts atzīšanas?

Atslēgas ep3 VDK: karš pret garu

Rīga, piecdesmito gadu sākums. Viens karš beidzies, cits turpinās. Karš pret garu. Aktieri un mākslinieki – Stūra mājā, Centrālcietumā, Sibīrijā. Par ko? Par sapni.

Atslēgas ep2 Latvieši trimdā. Sākums

Lielākā daļa Latvijas bēgļu un karagūstekņu pēc 2. Pasaules kara nonāca Vācijas nometnēs. Ko izbraukušie latvieši, palikuši bez darba, mantības un mājām, varēja darīt?

Atslēgas ep1 Barikāžu otrā pusē 1991

1991. gada barikādes. Kas notika tām otrā pusē? Jauns Latvijas simts gadu stāstu krājums. Pirmā sērija.