Atslēgas

Janvārī Latvijas valsts simtgades svinību gadu Latvijas Televīzija sāk ar nebijuša vēriena atskatu mūsu valsts gadsimtu senajā vēsturē – jaunā dokumentālā raidījumu ciklā “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi.” Pirmizrādi LTV1 “Atslēgas” piedzīvoja 18. janvārī pulksten 21.15, un turpmāk raidījums būs LTV1 ēterā šajā laikā ik ceturtdienu līdz pat decembrim – kopā 50 sērijās.

“Atslēgas” stāstīs par Latvijas valsts vēstures nozīmīgākajiem jeb «atslēgas» notikumiem, personībām un pagriezieniem no 1918. gada līdz mūsdienām. Katra sērija būs 15 minūtes gara un apskatīs vienu notikumu. “Atslēgu” mērķis ir katru izvēlēto notikumu atklāt no neparasta skatupunkta, it kā «atslēdzot durvis» uz mazāk zināmiem un tāpēc īpaši intriģējošiem faktiem. Šāda izzinoša pieeja, apejot ierastos vēstures pasniegšanas stereotipus, skatītājiem ļaus it kā zināmo ieraudzīt citām acīm un sen notikušo – labāk izprast kontekstā ar šodienas pieredzi.

“Atslēgas” veido producenti “VFS Films”, raidījuma autors un vadītājs – Mārtiņš Ķibilds.Epizodes

Atslēgas ep14 Demokrātijas ugunskristības

Tikko brīvību izcīnījušās valsts jaunizceptie politiķi varas cīņās bija ne mazāk kareivīgi kā karā un jau toreiz lietoja apšaubāmus paņēmienus.

Atslēgas ep13 Astronomiskā rusifikācija

Padomju ēras norietā latviešu bija vairs tikai knapi puse no Latvijas iedzīvotājiem. Galvenie iemesli tik vardarbīgām pārmaiņām bija masīvā militarizācija un industrializācija.

Atslēgas ep12 Universitātes miljonu mantojums

Mecenāts Kristaps Morbergs nomira 1928. gadā, visu savu miljonus vērto mantu novēlējis Latvijas Universitātei.

Atslēgas ep11 Privatizācija

1991. gada martā neatkarīgā Latvija, vēl nemaz nebūdama neatkarīga, sāka mokpilnu reformu ceļu arī ar valsts un pašvaldību uzņēmumu privatizāciju.

Atslēgas ep10 Neizvestie

Šoreiz Atslēgās - ne tikai par izsūtītajiem. Arī par glābējiem.

Atslēgas ep9 Kāpēc 16. marts?

Kas ir noticis 16. martā? Kas ir šīs dienas varoņi? Un vai tiešām šī diena ir jāsvin?

Atslēgas ep8 Latvijas lata mūžs

Lata mūžs ir gaužām īss – 18 gadi pirmās neatkarības laikā un 20 gadi mūsdienās.

Atslēgas ep7 Hruščova atkusnis – cilvēcības maska

Staļina nāve 1953. gada 5. martā. Sākās asiņaina varas pārdale un pirmā personības kulta kritika. Kāds labums no tā mums, latviešiem?

Atslēgas ep6 Perestroika. Beigu sākums.

1987. gada februārī Gorbačovs brauca uz Rīgu. Kas noticis vietās, kuras viņš apmeklēja? Kas noticis ar cilvēkiem, ko satika?

Atslēgas ep5 Brīvības cīņas - laimīga nejaušība?

1919. gads. Latvijā trīs valdības, igauņi iet uz Rīgu un lietuvieši - uz Daugavpili. Asiņains haoss! Kā bija iespējams, ka Latvija top brīva?

Atslēgas ep4 Olimpiskā atgriešanās

1992. gada ziemas olimpiskās spēles Albervilā. Neatkarīgā Latvija atgriežas olimpiskajā pasaulē. Kā tas bija iespējams tikai pusgadu pēc valsts atzīšanas?

Atslēgas ep3 VDK: karš pret garu

Rīga, piecdesmito gadu sākums. Viens karš beidzies, cits turpinās. Karš pret garu. Aktieri un mākslinieki – Stūra mājā, Centrālcietumā, Sibīrijā. Par ko? Par sapni.

Atslēgas ep2 Latvieši trimdā. Sākums

Lielākā daļa Latvijas bēgļu un karagūstekņu pēc 2. Pasaules kara nonāca Vācijas nometnēs. Ko izbraukušie latvieši, palikuši bez darba, mantības un mājām, varēja darīt?

Atslēgas ep1 Barikāžu otrā pusē 1991

1991. gada barikādes. Kas notika tām otrā pusē? Jauns Latvijas simts gadu stāstu krājums. Pirmā sērija.