“UZ SPĒLES LATVIJA” IZNĀK DVD SĒRIJĀ “LATVIJAS FILMA”

“UZ SPĒLES LATVIJA” IZNĀK DVD SĒRIJĀ “LATVIJAS FILMA”

Laikā, kad arvien vairāk tiek runāts par informatīvā kara un propogandas nozīmi, DVD sērijā “Latvijas Filma” iznācis jauns izdevums – režisora Pētera Krilova dokumentālā filma “Uz spēles Latvija”. Vakar, 16. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika DVD izdevuma prezentācija, atzīmējot filmas varones, Latvijas brīvības cīnītājas, Zviedrijā dzīvojošās Valentīnes Lasmanes 100 gadu jubileju.

Režisors Pēteris Krilovs stāsta: “Filmā centos atklāt noziedzīgo ideoloģisko un fizisko vardarbību, kādu padomju režīms ar represīvajām VDK metodēm piekopa pret Latviju, lai iznīcinātu nacionālās pretestības kustību padomju Latvijā pēckara gados. Savā laikā šos notikumus padomju propagandas uzdevumā “dokumentālā” romānā attēloja Arvīds Grigulis (1960.g.), pēc tā motīviem tapa Aloiza Brenča spēlfilma “Kad lietus un vēji sitas logā” (1968.g.), bet jau padomju režīma norieta gados VDK ar Latvijas TV palīdzību radīja pseido-dokumentālo seriālu “Spēle” (1988.g.). Likteņa sakritības dēļ es kā režijas asistents strādāju pie šīs Brenča filmas, kas ir ar padomju ideoloģiju sapiparots stāsts par to, ko piedzīvoja mans tēvs. Pēc daudziem gadiem es nolēmu visu, ko zinu par šo laiku – par čekas metodēm, par varoņiem un nodevējiem, par starptautisko nodevīgo politiku pret Baltijas valstīm – atainot lielā, pamatīgā dokumentālā filmā. Manas filmas galvenais mērķis ir atmaskot visu šo padomju melu un vēstures izkropļojuma mantojumu, vēstīt par kara gadu un pēckara Latvijas izmisīgo vēlēšanos atgūt neatkarību.“

Uz_Speles_Latvija_DVD1Filma ir kā aizraujošs detektīvstāsts retro toņos – izmantojot padomju propagandas kinomateriālu fragmentus un čekas pratināšanu protokolus, kas kadrā atdzīvojas melnbaltā plastilīna animācijā, tas atklāj līdz šim maz zināmu vēstures realitāti – spiegošanas karu padomju Latvijā pirmajos Aukstā kara gados.

Pēc Otrā pasaules kara tūkstošiem latviešu devās bēgļu gaitās vai mežos, lai turpinātu bruņotu pretošanos padomju okupantiem, un viņu ticību drīzam brīvības karam izmantoja Zviedrijas, Lielbritānijas un ASV slepenie dienesti – no bēgļiem savervētus aģentus slepus iesūtīja okupētajā dzimtenē, lai dibinātu kontaktus ar pretpadomju vienībām un ievāktu informāciju. Operācija bija lemta neveiksmei – aģenti bija vāji trenēti, vāji ekipēti, un padomju drošības orgāni zināja par katru viņu kustību. Sešu gadu garumā tikuši savākti unikāli dokumenti, liecības, čekas apsūdzību materiāli un intervijas ar aculieciniekiem un ekspertiem; viegli ironiska kino arhīvu montāža, atdzīvināta Eiropas politiskā karte un informatīvas grafikas līdzēs arī nesagatavotam skatītājam noorientēties līdz šim maz zināmos vēsturiskos notikumos. Tai pat laikā filma ir arī režisora personīgs stāsts par drošības orgānu apmeloto un nogalināto tēvu – Latvijas patriotu.
Sērijas izdevēja, “Latvijas Filma” pārstāve Liene Ančupāne teic: “Esam ļoti priecīgi par iespēju izdot šādu filmu – Latvijas vēstures jautājumi 2. pasaules kara un pēckara periodā arvien raisa karstus strīdus, paustie viedokļi bieži atklāj vēstures ninanšu nepārzināšanu vai ļoti ierobežotu skatījumu uz procesiem. Tādēļ “Uz spēles Latvija” cita starpā varam uzskatīt arī par izglītojošu materiālu, turklāt mākslinieciski ļoti augstvērtīgi realizētu – ne velti filmas veidotāji Nacionālajā kino festivālā saņēma augstāko apbalvojumu – Lielo Kristapu par labāko dokumentālo filmu, kā arī laikraksta “Diena”gada balvu kultūrā 2014. gadā. Mums sava vēsture ir jāzin, par to ir jārunā – tādēļ šī filma ir ļoti svarīga, tādēļ tā ir tulkota arī krieviski un angliski, lai sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju un palīdzētu skaidrot mūsu vēstures komplicētos procesus.”

16_DVD_prezentacija_V100_16052016

DVD izdevumā iekļauti arī papildus materiāli – saruna ar filmas veidotājiem (režisore Rita Ruduša, latviešu valodā ar angļu subtitriem), kā arī filmā neiekļautās epizodes no VDK 1988. g. veidotajiem pseido-dokumentālajiem TV raidījumiem Spēle.

Sērijā “Latvijas filma” tiek izdotas filmas, kas kļuvušas par notikumu Latvijas kultūras dzīvē. Tās, kas ieņem būtisku vietu Latvijas kultūras kontekstā, izceļas ar māksliniecisko kvalitāti vai baudījušas īpašu skatītāju mīlestību. Sērijas izdevumi top ar mērķi saglabāt Latvijas kino kultūrvēsturisko mantojumu, papildinot DVD saturu ar izziņas materiāliem par filmu tapšanas procesu. Līdz šim DVD sērijā “Latvijas Filma” iznākuši jau 12 DVD. Starp izdevumiem atrodamas gan tādas Latvijas kino zelta fonda filmas kā “Zvejnieka dēls”, “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, “Ezera sonāte”, “Pie bagātās kundzes” un “Ābols upē”, gan arī filmas, kas plaši izskanējušas pēdējos gados – starptautiski novērtētās Jāņa Norda “Mammu, es tevi mīlu”, Aika Karapetjana “Cilvēki tur” un pēdējo gadu “Oskara” kandidātes no Latvijas – Signes Baumanes “Akmeņi manās kabatās” un Jura Kursieša “Modris”.Visiem Latvijas filmas izdevumiem ir subtitri krievu un angļu valodās, atsevišķiem izdevumiem arī vācu, franču, itāļu, spāņu un citās valodās. Disks izdots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Jauno DVD varēs iegādāties grāmatnīcās un mūzikas ierakstu veikalos, kā arī interneta veikalā www.bestbaltic.lv.

DVD prezentācijas un Valentīnes Lasmanes 100 gadu jubilejas pasākuma organizētāji un atbalstītāji:
Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Mutvārdu vēstures pētnieku asociācija „Dzīvesstāsts”, VFS Films, Latvijas Filma, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija