ADRESES SEZONA 2

8. septembrī LTV1 ēterā atgriežas raidījums par arhitektūru un pilsētvidi Adreses. Katrā sērijā raidījuma autors Mārtiņš Ķibilds ar kādu paša izvēlētu ceļabiedru dodas uz divām adresēm – diviem arhitektūras objektiem – un tos salīdzina. Secinājums visbiežāk ir, ka viena adrese ir laba, bet otra – ne.

Bet kā tās var salīdzināt? Pilnvērtīga arhitektūra nav tikai mājas sienas un jumts, tas ir arī pilnvērtīgs visu mājai nepieciešamo funkciju plānojums, tā ir mājas atbilstība vietai, kur tā iecelta (tieši tāpat, kā vietas atbilstība mājai), un tā ir arī mājas vieta mūsos – kā mēs šo māju uztveram un lietojam. Šie kritēriji ir vienlīdz svarīgi jebkuram arhitektūras darinājumam – vai tā būtu milzīga, nacionāli nozīmīga sabiedriska ēka vai mazmazītiņa dārza būdiņa.

Jau pagājušā gada rudenī Adreses guva lielu popularitāti un skatītāju atsaucību ar savu neparasto, cilvēcīgo skatu uz procesiem mūslaiku Latvijas arhitektūrā un pilsētvidē. Adrešu ekspedīcijas ļauj skatītājiem arhitektūru ieraudzīt citām acīm – pamanīt citkārt neredzamo, saprast pirms tam nesaprasto un aizdomāties par vides veidošanas nozīmi mūsu dzīvēs.

Šā rudens sērijās skatītājus gaida vizuāli krāšņi stāsti par tādām nozīmīgām adresēm kā Liepājas Lielais dzintars, Rīgas Lielie kapi, Bauskas pils, Dzintaru koncertzāle, Mežaparka lielā estrāde, Jūrmalas dzelzceļa stacijas, Spīķeru promenāde, Slīteres dabas takas, Pāvilostas jaunā un vecā arhitektūra u.c. Netrūks arī pārsteidzošu jaunatklājumu – iespēja ielūkoties leģendārajos Rīgas ūdenstorņos, kāda miljonāra lauku īpašumā pie Ventas, jaunuzceltā ekstravagantā katoļu dievnamā Salaspilī, vecā Rēzeknes sinagogā un Mārtiņa Sirmā mīļākajā lauku estrādē.

Adreses sadarbībā ar LTV producē studija VFS Films (raidījumi Te!, Ziemeļu puse, Ciemos, KaralisTE u.c.) un autors Mārtiņš Ķibilds. Adreses ir vienīgais mediju projekts Latvijā, kas jebkad ticis godalgots Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā – šopavasar starptautiska žūrija to atzina par vienu no 8 labākajiem aizvadītā gada darbiem Latvijas arhitektūrā.

LTV1 ēterā Adreses būs, sākot no 8. septembra, ik ceturtdienu 19.30 ar atkārtojumu sestdienās 13.30. Visas sērijas pilnā garumā būs redzamas arī Adrešu Facebook lapā facebook.com/LTVadreses un sabiedrisko mediju vietnē replay.lv. Papildu stāsti – autora Instagram kontā instagram.com/martinskibilds.Selected work