Atslēgas ep42 Latvijas Radio. Pakļaušanas vēsture

Latvijas Radio. Rada un raida kopš 1995. gada. Jau pirmajos gados tam no nevainīgas izklaides bija jātop par varas ruporu masām. Vēsture? Drīzāk brīdinājums šodienai.



Epizodes

Atslēgas ep50 Pie pasaules lielā galda

Latvija Eiropas Savienībā un Latvija NATO. Kamdēļ mums tas? Lai vēders pilns un jumts virs galvas? Un sliktā Brisele, ko vienmēr vainot?

Atslēgas ep49 Vai šī ir pareizā Latvija?

Latvijai 100. Svinības vēl tikai pusē, toties emocijas – jau pāri malām. Izrādās, kāds te nemāk svinēt un mīl Latviju nepareizi.

Atslēgas ep48 RAF– Latvijas vai padomju lepnums?

Liktenim labpaticies, ka Latvijas vārds pasaulē vistālāk nests laikā, kad Latvijas pasaules kartē nemaz nebija. Mikroautobuss Latvija – padomju zvaigžņotais brīnums.

Atslēgas ep47 Kas uzcēla Latvijas valsti?

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir viens no senākajiem pasaulē, tapis drīz pēc Latvijas valsts dibināšanas. Tolaik tas bija piemineklis latviskai mentalitātei. Bet šodien?

Atslēgas ep46 Gadsimta jājiens Stikla kalnā

Nacionālā bibliotēka. Dibināta reizē ar Latvijas valsti, pazemota, valstij bojāejot, nenovērtēta, valstij atdzimstot, pa īstam augšāmcēlusies tikai nupat.

Atslēgas ep45 Pirmais olimpiskais zelts

Pirms 62 gadiem tika sasniegta toreiz augstākā Latvijas sporta virsotne – pirmais olimpiskais zelts. Bet pasaule šķēpmetēju Inesi Jaunzemi sauca par krievieti un sveica...

Atslēgas ep44 18.novembris ir tikai viena diena

1918. gada 18. novembris. Tik liela diena, bet palicis tikai viens foto. Latvijas valsts netapa vienā dienā. Un dzimšanas dienas balle nebija lielākā atslēga.

Atslēgas ep43 Kolhozi - trauma uz mūžu

Kolhozi Latvijas laukos – baisākais gadsimta postījums. Iznīdēts privātīpašums, piesmieta daba, traumēta tautas mentalitāte. Pārcietām arī to. Taču savu diagnozi neaizmirst.

Atslēgas ep42 Latvijas Radio. Pakļaušanas vēsture

Latvijas Radio. Jau pirmajos gados tam no nevainīgas izklaides bija jātop par varas ruporu masām. Vēsture? Drīzāk brīdinājums šodienai.

Atslēgas ep41 Vācbaltieši — caurums tautā

Viņi dzīvoja šeit 700 gadu un pazuda vienā rudenī. Vācbaltieši. No mūsu zemes viņus izravēja Hitlers, Staļins un... mēs paši.

Atslēgas ep40 Izglābtā Daugava

Daugavpils HES bija piektā plānotā spēkstacija uz mūsu likteņupes. Pirmā, ko cēla, bet neuzcēla. Tās likteni izšķīra tauta.

Atslēgas ep39 Vadoņa nopļautā Rīga

Kārļa Ulmaņa vadoņa ēra. Latviskuma triumfs un tirānija. Viņa vārds bija Lielais Sējējs. Vai trāpīgāk nebūtu Pļāvējs?

Atslēgas ep38 Varenākā Atmodas atslēga

Latvijas Tautas fronte apgrieza kājām gaisā visu mūsu vēsturi. Tautas fronte bija tik liela, ka var teikt – visa tauta bija fronte. Bet šodien?

Atslēgas ep37 Karš pēc kara

Otrā Pasaules kara beigas Latvijai bija jauna kara sākums. Partizānu karš nerima vēl ilgi. Kas viņi bija? Varoņi? Bandīti? Vientieši?

Atslēgas ep36 Attīstība caur atriebību

Latvijas Republikas zemes reforma. Jaunas valsts stūrakmens uz veca naida drupām. Šķiru cīņas atriebe.

Atslēgas ep35 Nezināmā neatkarības deklarācija

Nacistu okupācijai daļa latviešu elites pretojās. Mazāk ar ieročiem, vairāk ar spalvaskātiem. Cik Latvijai bijis neatkarības deklarāciju? Un cik Valsts prezidentu? Neticams stāsts.

Atslēgas ep34 Okupantu karaspēka izvākšanās

Trīs gadus pēc neatkarības atgūšanas, 1994. gada augustā, Latviju pameta Krievijas, agrākās PSRS, karaspēks. Okupantu karaspēks.

Atslēgas ep33 Impērijas pašnāvība

1991. gada valsts apvērsums Maskavā. Domāts padomju impērijas glābšanai, tas impēriju sagrāva. Trīs dienās pasaule apmeta kūleni. Baltija – beidzot brīva.

Atslēgas ep32 Okupācija pirms okupācijas

Molotova-Ribentropa pakts – nāves spriedums Latvijas neatkarībai. Jau nākamajā vasarā krievu tanki bija Rīgā.

Atslēgas ep31 Miljoniem roku simtos kilometru

Baltijas ceļš. Miljoniem roku simtos kilometru. Tā nav tikai mūsu vēsure, tā kļuva par pasaules vēsturi. Kā mēs to dabūjām gatavu?!

Atslēgas ep30 Latvietim būt. Arī trimdā.

Bērni svešumā joprojām runā latviski – vairāk kā septiņdesmit gadus pēc viņu senču došanās trimdā. Ar kādām pūlēm klaida latvieši noturējušies pie savām saknēm?...

Atslēgas ep29 Laivu vīru varoņstāsts

Otrā pasaules kara pēdējais gads. Pāri jūrai, caur tumsu un nāves briesmām glābjas bēgļu pārpilnas laivas. Kurzemes laivu vīri – Latvijas varoņu stāsts.

Atslēgas ep28 Holokausts. Kolektīvā amnēzija.

Holokausts Latvijā. Vēsturnieki to sauc par lielāko noziegumu mūslaiku Latvijas vēsturē. Bet kas bija noziedznieki? Tikai svešie?

Atslēgas ep27 Atslēga Latvijas atpalicībai

1959. gada vasara. Hruščova atkusnis latviešiem pārvēršas neizbrienamā stagnācijas šļurā. Vai varēja būt savādāk – kā Igaunijā un Lietuvā?

Atslēgas ep26 Klintons Rīgā

1994. gada 6. jūlijs. Mazā Rīga uz vienu dienu sajūtas kā pasaules naba. Ciemos – pats Amerikas prezidents!

Atslēgas ep25 Pieci (?) prezidenti

Atjaunotās Latvijas pieci Valsts prezidenti. Tautas kalpi vai tomēr nepanesamā amata vergi? Līderi vai apsmiekla objekti?

Atslēgas ep24 Padomju Dziesmu svētki. Nesalauzti.

Dziesmu svētki Padomju Latvijā – tradīcija, kas cēlusies uz latviešu tautas pašnoteikšanās spārniem, bija spiesta izdzīvot zem brutālas varas, kas tomēr dziesmu nesalauza.

Atslēgas ep23 Nacisti nomaina komunistus

1941. gada jūnijs. Padomju okupantus nomaina nacisti. Naivie latvieši cer uz atbrīvošanu, bet no vilka nagiem iekrīt klēpī lācim.

Atslēgas ep22 Padomju zagļu un slepkavu okupācija

1940. gada jūnijs. Prātam neaptverams stāsts par pieciem laupīšanas viļņiem viena gada laikā. Šodien to sauc par Baigo gadu.

Atslēgas ep21 Ideoloģiju karš kapos

1929. gada jūnijs. Teroristu sprādziens Rīgas Meža kapos. Ideoloģiju karš 600 metru garā kapu alejā nerimst 60 gadus.

Atslēgas ep20 Jūnija plēnums – Atmodas atslēga

1988. gada jūnijs. Vai Latvijas radošo savienību plēnums bija sākums Atmodai? Nē. Tas bija garants Atmodas turpināšanai.

Atslēgas ep19 Roņu salas kašķis

1919. gads. Jaunās baltiešu valstis vēl karo par brīvību, bet jau sāk dalīt robežas. Kāpēc Roņu sala tiek igauņiem?

Atslēgas ep18 Pelavu prezidenta stāsts

1934. gada 15. maija apvērsums. Vēsturisks pagrieziens, par ko vēl šodien šķēpus lauž – vai tas bija sākums valsts uzplaukumam vai bojāejai?

Atslēgas ep17 Čekas maisi. Patiesības ilūzija

1991. gads. Neatkarīgā Latvija slēdz padomju spiegu perēkli VDK un pārņem slepeno aģentu kartotēku – sola noskaidrot patiesību un nodibināt taisnīgumu.

Atslēgas ep16 4. maijs. Gads līdz.

1990. gada 4. maijs. Deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pagrieza varenāko mūslaiku vēstures atslēgu. Jau pēc gada Latvija kļuva patiesi brīva.…

Atslēgas ep15 Ļeņina Mākslas dienas

LPSR Mākslas dienas tika dibinātas par godu Ļeņina dzimšanas dienai kā tautas ideoloģiskās apstrādes ierocis. Bet pārvērtās par tautas ieroci padomju ideoloģijas drupināšanai.

Atslēgas ep14 Demokrātijas ugunskristības

Tikko brīvību izcīnījušās valsts jaunizceptie politiķi varas cīņās bija ne mazāk kareivīgi kā karā un jau toreiz lietoja apšaubāmus paņēmienus.

Atslēgas ep13 Astronomiskā rusifikācija

Padomju ēras norietā latviešu bija vairs tikai knapi puse no Latvijas iedzīvotājiem. Galvenie iemesli tik vardarbīgām pārmaiņām bija masīvā militarizācija un industrializācija.

Atslēgas ep12 Universitātes miljonu mantojums

Mecenāts Kristaps Morbergs nomira 1928. gadā, visu savu miljonus vērto mantu novēlējis Latvijas Universitātei.

Atslēgas ep11 Privatizācija

1991. gada martā neatkarīgā Latvija, vēl nemaz nebūdama neatkarīga, sāka mokpilnu reformu ceļu arī ar valsts un pašvaldību uzņēmumu privatizāciju.

Atslēgas ep10 Neizvestie

Šoreiz Atslēgās - ne tikai par izsūtītajiem. Arī par glābējiem.

Atslēgas ep9 Kāpēc 16. marts?

Kas ir noticis 16. martā? Kas ir šīs dienas varoņi? Un vai tiešām šī diena ir jāsvin?

Atslēgas ep8 Latvijas lata mūžs

Lata mūžs ir gaužām īss – 18 gadi pirmās neatkarības laikā un 20 gadi mūsdienās.

Atslēgas ep7 Hruščova atkusnis – cilvēcības maska

Staļina nāve 1953. gada 5. martā. Sākās asiņaina varas pārdale un pirmā personības kulta kritika. Kāds labums no tā mums, latviešiem?

Atslēgas ep6 Perestroika. Beigu sākums.

1987. gada februārī Gorbačovs brauca uz Rīgu. Kas noticis vietās, kuras viņš apmeklēja? Kas noticis ar cilvēkiem, ko satika?

Atslēgas ep5 Brīvības cīņas - laimīga nejaušība?

1919. gads. Latvijā trīs valdības, igauņi iet uz Rīgu un lietuvieši - uz Daugavpili. Asiņains haoss! Kā bija iespējams, ka Latvija top brīva?

Atslēgas ep4 Olimpiskā atgriešanās

1992. gada ziemas olimpiskās spēles Albervilā. Neatkarīgā Latvija atgriežas olimpiskajā pasaulē. Kā tas bija iespējams tikai pusgadu pēc valsts atzīšanas?

Atslēgas ep3 VDK: karš pret garu

Rīga, piecdesmito gadu sākums. Viens karš beidzies, cits turpinās. Karš pret garu. Aktieri un mākslinieki – Stūra mājā, Centrālcietumā, Sibīrijā. Par ko? Par sapni.

Atslēgas ep2 Latvieši trimdā. Sākums

Lielākā daļa Latvijas bēgļu un karagūstekņu pēc 2. Pasaules kara nonāca Vācijas nometnēs. Ko izbraukušie latvieši, palikuši bez darba, mantības un mājām, varēja darīt?

Atslēgas ep1 Barikāžu otrā pusē 1991

1991. gada barikādes. Kas notika tām otrā pusē? Jauns Latvijas simts gadu stāstu krājums. Pirmā sērija.