Obliging Collaborators Uz spēles Latvija

Documentary, 90′, Latvia, 2014

National Film Award Lielais Kristaps for the Best feature length documentary

Every nation has its heroes and its anti-heroes. The first get all the publicity, while the latter usually end up in the “history’s dump”. But it is not right, since if history is there to learn from it, it’s the anti-heroes who can teach us the most valuable lessons. This is a compelling story, never told before, about collaborationists in post-war Latvia and how they helped the KGB to kill off the anti-Soviet resistance movement.

Director: PĒTERIS KRILOVS
Scriptwriter: ALVIS LAPIŅŠ
Cinematographer: ANDRIS PRIEDĪTIS
Designer: REINIS PĒTERSONS
Animator: NILS SKAPĀNS
Producer: ULDIS CEKULIS

Filmas atslēgas kods ir gadskaitlis 1949. Šajā gadā ir piedzimis filmas režisors. Viņa stāsts par tēvu cieši savijas ar padomju Latvijas čekistu viltīgo spēli pret zviedru-angļu-amerikāņu izlūkdienestiem.
Sešdesmitajos gados ar čekas līdzdalību Latvijā tapa grāmata, pēc tam arī aktierfilma “Kad lietus un vēji sitas logā”, kā arī TV pseidodokumentāls seriāls “Spēle”. Filma stāsta par cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir kļuvuši par šīs ‘spēles’ dalībniekiem
Vairāku gadu garumā ir savākti unikāli dokumenti, liecības, čekas apsūdzību materiāli un intervijas ar aculieciniekiem un ekspertiem. Čekas sausās un skarbās nopratināšanas protokolu lapas filmā atdzīvojas melnbaltās plastilīna animācijās.
Viegli ironiska kino arhīvu montāža, atdzīvināta Eiropas politiskā karte un grafikas līdzēs arī nesagatavotam skatītājam noorientēties līdz šim maz zināmos vēsturiskos notikumos.