The Fairytale of Empty Space Pasaka par tukšo telpu

Documentary, 56’, Latvia, 2017

National Film Award Lielais Kristaps for the Best director, Best DOP and Best animation artwork

A documentary fairytale which tells the story of the life and work of accomplished European scenographer and educator Andris Freibergs, and his quest to find the empty space.
The artist paints a self-portrait by shaping the stage for an imaginary production titled Andris Freibergs. He transforms himself into a space that contains close to eighty years worth of stunning success, tragic loss, birth and death. It is an attempt to create the perfect empty space- one that would simultaneously encompass everything and nothing, the beginning and the end.

Director & editor: KRISTA BURĀNE
Cinematographer: VALDIS CELMIŅŠ
Animation: TOMS BURĀNS
Original music: REINIS SĒJĀNS
Producers: ULDIS CEKULIS, AGNE SKANE

Kristas Burānes dokumentāla pasaka par to, kā izcilais Eiropas scenogrāfs un pasniedzējs Andris Freibergs meklē tukšo telpu.
Andris Freibergs savu pašportretu rada uz skatuves kā izrādes “Andris Freibergs” scenogrāfiju. Viņš izspēlē sevi kā vietu, kurā gandrīz astoņdesmit gadus ir bijis laiks spožiem panākumiem, traģiskiem zaudējumiem, dzimšanai, nāvei un sapnim par ideālās tukšās telpas radīšanu, kura sevī ietvertu vienlaicīgi visu un neko, galu un sākumu.