Zaļgalvis ep48 Atkritumi piktogrammās

Cik bieži jūs esat stāvējuši ar atkritumiem rokās, nesaprotot, kā tos šķirot? Varbūt atbilde ir meklējama piktogrammās? Dānijā piktogrammas izstrādāja 2016. gadā, un 2017. gadā šo sistēmu jau ieviesa dažās pašvaldībās. Arī iepakojuma ražotāji piktogrammas sāka drukāt uz saviem produktiem, lai patērētājam vieglāk orientētos – ja uz iepakojuma redzama piktogramma, tad tas jāizmet konteinerā ar tādu pašu apzīmējumu. Piktogrammas ieviesras arī Liepājā.Epizodes

Zaļgalvis ep49 Nākotnes arhitektūra

Arhitekts Austris Mailītis izstāstīs savu stāstu, kā mācījies no dabas, radot Dziesmu svētku estrādi un operas scenogrāfiju.

Zaļgalvis ep48 Atkritumi piktogrammās

Cik bieži jūs esat stāvējuši ar atkritumiem rokās, nesaprotot, kā tos šķirot? Varbūt atbilde ir meklējama piktogrammās?

Zaļgalvis ep47 Valūta: sēkla

Kādēļ veidojas kustības, kas krāj un mainās ar mantoto kultūraugu sēklām? Latvijā šādas kustības priekšgalā ir Sandra Stabinge.

Zaļgalvis ep46 Māksla sarunāties

Egita Prāma ir viena no sarunu festivāla dibinātājām un programmas kuratore. Viņa stāsta, ka puse no sarunām festivālā saistītas ar vides tematiem.

Zaļgalvis ep45 Citādāka galvaspilsēta

Vai Liepāja, kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētu, paredz ekoloģiskus risinājumus, iedzīvinot, piemēram, degradētas teritorijas?

Zaļgalvis ep44 Labotāja

Māksliniece Jana sapņo, ka reiz laboto un pārstrādāto mantu veikali būtu arī Latvijā. Tikmēr viņa labo tekstila izstrādājumus un apmāca arī citus.

Zaļgalvis ep43 Mājas celšana

Ivars savu māju izvēlējās būvēt no dabiskiem materiāliem, jo gribēja nodrošināt veselīgu vidi savai meitai. Lielu daļu ideju smēlies interneta dzīlēs.

Zaļgalvis ep42 Nākotnes ēdienkarte

Pavārs Ēriks Dreibants, runājot par nākotnes ēdienkarti, piedāvā skandināvu pieredzi, kur par veselīgu uzturu un produktiem izglīto jau bērnudārzā.

Zaļgalvis ep41 Klimata aktīvisti

Solvita Krese savulaik piketēja pret Rīgas metro būvniecību. Tagad viņa veido laikmetīgās mākslas izstādes par dabu, kas bieži rada neērtības sajūtu.

Zaļgalvis ep40 Dārzs pret vientulību

Urbānā mazdārziņa īpašniece Teresfora Bogorada ir iesaistījusies Sporta pils dārzu iniciatīvā, kas pašā Rīgas centrā ir radījusi zaļu oāzi, kurā mājvietu atradušas pat bites.

Zaļgalvis ep39 Kompostēšanas bums

Kompostu konsultante Zane Gailīte stāsta par daudzveidīgajiem kompostēšanas paņēmieniem.

Zaļgalvis ep38 Laikapstākļi

Ko Toms Bricis var pastāstīt par laikapstākļu izmaiņām?

Zaļgalvis ep37 Apputeksnētāji

Kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis atbildēs uz jautajumu, kādēļ svarīgi, lai mūsu pļavās būtu pēc iespējas dažādāki kukaiņi.

Zaļgalvis ep36 Botāniskā performance

Latvijā izmirušo alpu kreimuli augu ekofizioloģe Dace Kļaviņa kolbā audzē speciāli mākslinieces Lindas Boļšakovas performancei.

Zaļgalvis ep35 Ar acīm Vjetnamā

Dainis strāda Cēsīs, bet ar acīm viņš ir Vjetnamā, pētot, kā ekoloģskāk audzēt rīsus Mekongas upes deltā.

Zaļgalvis ep34 Dzīve zaļā festivālā

Kas ir labākais komunikācijas kanāls, kurš vēsta par klimata krīzi un vides aizsardzību? Politika, mediji, māksla?

Zaļgalvis ep33 Mājsaimniecības gudrības

Kas ir praktiski - ekoloģiski - sadzīviski padomi, ko mēs varētu ieviest savās mājsainiecībās, lai ietaupītu naudu?

Zaļgalvis ep32 Dabas apklušana

Beļģu režisors David Weber-Krebs iestudē izrādi “Apklušana”, kurā pēta to, vai arī Latvijā arvien retāk iespējams saklausīt dabas radīto skaņas simfoniju.

Zaļgalvis ep31 Apņemšanās vingrot

Rvīns Varde dodas uz vienu no Rīgas parkiem, kur gan ziemas spelgonī, gan rudens lietavās, gan vasaras tveicē notiek bezmaksas sporta treniņi.

Zaļgalvis ep30 Izgudrotāju ciems

Mācoties no permakultūras ētikas principiem un tradicionālajām prasmēm, atvērtās saimniecības dalībnieki vēlas atbalstīt kopradi, veselīgas cilvēku attiecības un reģeneratīvu saimniekošanu.

Zaļgalvis ep29 Ziemas saulgriežu maskas

Piecas sievietes - dzērves “Zaļgalvī” dosies gājienā pa Purvciemu. Vai pie mums arvien izplatītas gadskārtu maskas?

Zaļgalvis ep28 Bēbīšindustrija

Lilija, gaidot otru bērniņu, dalās atziņās, kādi praktiski principi jāievēro, lai neļautos bēbīšindustrijas valdzinājumam.

Zaļgalvis ep27 Dāvanu alkas

Interneta slavenība Beāte Bērziņa Otrās adventes "Zaļgalvī" veiks revīziju savos skapjos, lai liekās dāvanas atdotu labdarībai.

Zaļgalvis ep26 Eko skumjas

Jau pāris gadus Līva atradusi veidu, kā līdzsvarot raizes par ekoloģisko katastrofu ar dabai draudzīgu dzīvesveidu.

Zaļgalvis ep25 Došanās dabā

Latviešu alpīnisti Kristaps un Kristīne Liepiņi, aklimatizējoties augstkalnu bāzes nometnēs, bieži vien savāc aiz citiem kāpējiem atstātos atkritumus.

Zaļgalvis ep24 Upes rupucis

Bļodveida laivas izgudrotājs Jānsi Briška labprāt pēta Latvijas mazās upes, bet vismīļākā viņam ir Vitrupe.

Zaļgalvis ep23 Ezera cilvēki

Jānis Balodis savā bērnības dienu pilsētā Lubānā veido iestudējumu, kurā iesaistījis vietējos iedzīvotājus, lai caur viņu stāstiem pētītu to, kas noticis dabā.

Zaļgalvis ep22 Senākie Rīgas koki

Pēc darbavietas nomaiņas, žurnāliste Anitra Tooma pievērsās Rīgas koku, krūmu, pieminekļu un vēstures izpētei.

Zaļgalvis ep21 Dzīvais ēdiens

Cik daudz latvieši zina par labajām baktērjām un mūsu pašu sālīšanas tradīciju vērtību?

Zaļgalvis ep20 Taka, pa kuru iet

Par gatavošanos, plānošanu un iešanu garu distanču pārgājienos stāstīs abu taku - “Jūrtaka” un “Mežtaka” - veidotājs, zinošs vides tūrisma aktīvists Juris Smaļinskis.

Zaļgalvis ep19 Latvijas alas

Ansis Opmanis ir viens no Dabas retumu krātuves dibinātājiem, aktīvs dabas pieminekļu un retumu apsekotājs. Rvīns Varde kopā ar Ansi aplūkos vienu no jaunatklātajām...

Zaļgalvis ep18 Ekomamma

Māmiņdienā Rvīns Varde dosies uz Vidzemes augstieni pie trīs dēlu mammas Līvas, lai noskaidrotu, kāda ir viņas ekomammas formula. Un, ja ir eko-mammas, vai...

Zaļgalvis ep17 Meža dzīve

Gan raidījuma vadītājs Rvīns Varde, gan ornitologs Viesturs Ķerus pagājušogad saņēma Latvijas Literatūras gada balvu. Viņus vieno ne tikai interese par literatūru, bet arī...

Zaļgalvis ep16 Kas var būt, bet nav?

Ģeogrāfs un pilsētplānotājs Neils Balgalis apgalvo, ka Rīgā ir neparastākā ūdensmala ziemeļeiropā. Problēma esot vien tanī, ka tā vāji pieejama sabiedrībai.

Zaļgalvis ep15 Mode pārradīt

Mākslinieku pārradītā mode sabiedrībā raisa interesi par piesārņojumu, ko rada apģērbs. Vai latvieši pērk vairāk vai mazāk tekstila izstrādājumu, nekā vidēji Eiopā?

Zaļgalvis ep14 Mājdzīvnieki

Pēc tam, kad Sanita 20 gadus bija nostrādājusi par trolejbusa vadītāju, viņa nolēma mainīt dzīvesveidu un piepildīt savu sapni par Aļaskas malamutu audzētavu.

Zaļgalvis ep13 Atkritumu mielasts

Pēc Lieldienām liela daļa neapēstās pārtikas nokļūst atkritumos. Rvīns Varde no draugiem paņems laukā metamo pārtiku un kopā ar pavāri Ditu pagatavos svētku mielastu.

Zaļgalvis ep12 Sazaļojušās palodzes

Latvijā pandēmijas laikā uzplaucis “dzīvokļstādīšanas” bizness – dažādi puķupodu, statīvu, augu projekti. Vai hlorofils palīdz pārziemot gan ziemu, gan pandēmiju?

Zaļgalvis ep11 Ledāji kūst

Voldemārs Johansons savos mākslas darbos novēro dabas parādības. Vai latviešu mākslinieki un zinātnieki sadarbojas klimata krīzes mazināšanā?

Zaļgalvis ep10 Teorijas apgūšana

Raimonda Dombrovska nemitīgā kustība ziemas sezonā veltīta tam, lai iekārtotu slēpošanas trases. Kādas bijušas pēdējās ziemas? Vai trasēs var just klimata krīzi, pārmaiņas?

Zaļgalvis ep9 Ziemeļu dabas dokumentēšana

Brīdī, kad pandēmijas dēļ slēdza robežas, Arvīds Barānovs savā sociālo tīklu kontā publicēja īsu pamācību, kā lietot Latvijas kartes, lai ikviens interesents dotos dabā.

Zaļgalvis ep8 Lielāka daba

Ko var saprast un saredzēt okeānos: dzīves jēgu, civilizācijas atkritumus, nemitīgu kustību. Kārlis atzīst, ka burzmā un sabiedrībā, ir daudz kā nevajadzīga.

Zaļgalvis ep7 Troksnis

Henrikam galvenais darba rīks ir ekrāns. Kā tikt galā ar informācijas troksni? Vai digitālais, šķietami zaļais formāts piesārņo ne tikai mūs, bet arī dabu?...

Zaļgalvis ep6 Rūpes par dzīvniekiem

Ilona piedāvāja Rvīnam Vardem satikties pie lielākās lapsas Rīgā, lai pastāstītu, kādēļ Valentīndienā vērts runāt ne tikai par mīlestību, bet arī rūpēm pret dzīvniekiem.

Zaļgalvis ep5 Saruna par nāvi dabā

Rvīns Varde dodas uz mājiņu meža vidū, kur dzīvo biologs un dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis. Abi kopā meklē “dabas nāvītes”.

Zaļgalvis ep4 Saruna ar Ilzi Aizsilnieci

Atkritumu kalni izgāztuvēs, civilizācijas kritumi dabā un mikroatkritumi mūsu ķermeņos. Ko par to saka ārste Ilze Aizsilniece?

Zaļgalvis ep3 Saruna ar ceļotāju Zani Eniņu

Zane skrēja darbos, līdz viņai diagnosticēja slimību. Pēc tam apceļoja pasauli, piepildīja sapni par pingvīniem un Antarktīdu. Pārcēlās no galvaspilsētas uz laukiem, lai būtu...

Zaļgalvis ep2 Ekspedīcija uz Cenas tīreli

Trīs draugi regulāri ved cilvēkus purvā, lai ielūkotos pagātnē. Vienā no ekspedīcijām - uz Cenas tīreli - atraktīvajam zinātnieku trio piebiedrosies Rvīns Varde.

Zaļgalvis ep1 Saruna ar mākslinieku Andri Eglīti

Izbrienot «Savvaļas» takas kopā ar mākslinieku Andri Eglīti, raidījuma vadītājs Varde jautā – vai daba nav pašpietiekama? Kāpēc mežā, purvā un pļavās vajag mākslu?