Zaļgalvis ep5 Saruna par nāvi dabā

Vai ziema ir brīdis, kad nāve ir dabā? Viengadīgie augi miruši, pārējie sastinguši.. Rvīns Varde dodas uz mājiņu meža vidū, kur dzīvo biologs un dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis. Abi kopā meklē “dabas nāvītes”: kritalas, sēnes, maitas, meža cirsmas. Vai cilvēkam vērts iejaukties miršanas un dzimšanas procesā dabā? Medīt? Noteikt liegumus? Aizsargāt un kontrolēt? “Cilvēks vis kaut kur iejaucas un tad visa planēta aplīp ar dzīvnieku izcelsmes vīrusu. Esam pārkāpuši robežas, ekosistēma reaģē uz pārapdzīvotību,” raidījumā pārdomās dalās Tīrmanis.Epizodes

Zaļgalvis ep20 Taka, pa kuru iet

Par gatavošanos, plānošanu un iešanu garu distanču pārgājienos stāstīs abu taku - “Jūrtaka” un “Mežtaka” - veidotājs, zinošs vides tūrisma aktīvists Juris Smaļinskis.

Zaļgalvis ep19 Latvijas alas

Ansis Opmanis ir viens no Dabas retumu krātuves dibinātājiem, aktīvs dabas pieminekļu un retumu apsekotājs. Rvīns Varde kopā ar Ansi aplūkos vienu no jaunatklātajām...

Zaļgalvis ep18 Ekomamma

Māmiņdienā Rvīns Varde dosies uz Vidzemes augstieni pie trīs dēlu mammas Līvas, lai noskaidrotu, kāda ir viņas ekomammas formula. Un, ja ir eko-mammas, vai...

Zaļgalvis ep17 Meža dzīve

Gan raidījuma vadītājs Rvīns Varde, gan ornitologs Viesturs Ķerus pagājušogad saņēma Latvijas Literatūras gada balvu. Viņus vieno ne tikai interese par literatūru, bet arī...

Zaļgalvis ep16 Kas var būt, bet nav?

Ģeogrāfs un pilsētplānotājs Neils Balgalis apgalvo, ka Rīgā ir neparastākā ūdensmala ziemeļeiropā. Problēma esot vien tanī, ka tā vāji pieejama sabiedrībai.

Zaļgalvis ep15 Mode pārradīt

Mākslinieku pārradītā mode sabiedrībā raisa interesi par piesārņojumu, ko rada apģērbs. Vai latvieši pērk vairāk vai mazāk tekstila izstrādājumu, nekā vidēji Eiopā?

Zaļgalvis ep14 Mājdzīvnieki

Pēc tam, kad Sanita 20 gadus bija nostrādājusi par trolejbusa vadītāju, viņa nolēma mainīt dzīvesveidu un piepildīt savu sapni par Aļaskas malamutu audzētavu.

Zaļgalvis ep13 Atkritumu mielasts

Pēc Lieldienām liela daļa neapēstās pārtikas nokļūst atkritumos. Rvīns Varde no draugiem paņems laukā metamo pārtiku un kopā ar pavāri Ditu pagatavos svētku mielastu.

Zaļgalvis ep12 Sazaļojušās palodzes

Latvijā pandēmijas laikā uzplaucis “dzīvokļstādīšanas” bizness – dažādi puķupodu, statīvu, augu projekti. Vai hlorofils palīdz pārziemot gan ziemu, gan pandēmiju?

Zaļgalvis ep11 Ledāji kūst

Voldemārs Johansons savos mākslas darbos novēro dabas parādības. Vai latviešu mākslinieki un zinātnieki sadarbojas klimata krīzes mazināšanā?

Zaļgalvis ep10 Teorijas apgūšana

Raimonda Dombrovska nemitīgā kustība ziemas sezonā veltīta tam, lai iekārtotu slēpošanas trases. Kādas bijušas pēdējās ziemas? Vai trasēs var just klimata krīzi, pārmaiņas?

Zaļgalvis ep9 Ziemeļu dabas dokumentēšana

Brīdī, kad pandēmijas dēļ slēdza robežas, Arvīds Barānovs savā sociālo tīklu kontā publicēja īsu pamācību, kā lietot Latvijas kartes, lai ikviens interesents dotos dabā.

Zaļgalvis ep8 Lielāka daba

Ko var saprast un saredzēt okeānos: dzīves jēgu, civilizācijas atkritumus, nemitīgu kustību. Kārlis atzīst, ka burzmā un sabiedrībā, ir daudz kā nevajadzīga.

Zaļgalvis ep7 Troksnis

Henrikam galvenais darba rīks ir ekrāns. Kā tikt galā ar informācijas troksni? Vai digitālais, šķietami zaļais formāts piesārņo ne tikai mūs, bet arī dabu?...

Zaļgalvis ep6 Rūpes par dzīvniekiem

Ilona piedāvāja Rvīnam Vardem satikties pie lielākās lapsas Rīgā, lai pastāstītu, kādēļ Valentīndienā vērts runāt ne tikai par mīlestību, bet arī rūpēm pret dzīvniekiem.

Zaļgalvis ep5 Saruna par nāvi dabā

Rvīns Varde dodas uz mājiņu meža vidū, kur dzīvo biologs un dabas pētnieks Ilmārs Tīrmanis. Abi kopā meklē “dabas nāvītes”.

Zaļgalvis ep4 Saruna ar Ilzi Aizsilnieci

Atkritumu kalni izgāztuvēs, civilizācijas kritumi dabā un mikroatkritumi mūsu ķermeņos. Ko par to saka ārste Ilze Aizsilniece?

Zaļgalvis ep3 Saruna ar ceļotāju Zani Eniņu

Zane skrēja darbos, līdz viņai diagnosticēja slimību. Pēc tam apceļoja pasauli, piepildīja sapni par pingvīniem un Antarktīdu. Pārcēlās no galvaspilsētas uz laukiem, lai būtu...

Zaļgalvis ep2 Ekspedīcija uz Cenas tīreli

Trīs draugi regulāri ved cilvēkus purvā, lai ielūkotos pagātnē. Vienā no ekspedīcijām - uz Cenas tīreli - atraktīvajam zinātnieku trio piebiedrosies Rvīns Varde.

Zaļgalvis ep1 Saruna ar mākslinieku Andri Eglīti

Izbrienot «Savvaļas» takas kopā ar mākslinieku Andri Eglīti, raidījuma vadītājs Varde jautā – vai daba nav pašpietiekama? Kāpēc mežā, purvā un pļavās vajag mākslu?